ببخش و بگیر

ببخش و بگیر
چرا و چگونه بخشنده‌ها به اوج موفقیت می‌رسند؟
مطمئناً در جایی از مسیر زندگی چنین جملاتی را یا دیگران به شما گفته‌اند یا با خود زمزمه کرده‌اید: «کلاهتو بگیر باد نبره»، «به کسی سواری نده» و «اومدیم ثواب کنیم کباب شدیم». بخشندگی در همه‌ی جوامع کاری پسندیده است، ولی در تمام مقاطع زندگی این چنین پیام‌هایی را از خانواده، دوستان و جامعه شنیده‌ایم که بخشندگی را کاری بیهوده و زیان‌آور می‌دانند. این پیام‌ها تا جایی پیش می‌روند که حاضر به اذعان بخشندگی‌مان نیستیم و آن را نشانه‌ی ضعف می‌دانیم. تعدادی از ما سعی در پنهان کردن آن و تعدادی از ما بسته به موقعیت، بین بخشندگی و گیرندگی تغییر موضع می‌دهیم. ولی بخشندگی چیست؟
طبق تعریف، به معنای کمک بدون چشم‌داشت است. اگر واقعاً در مقابل بخشندگی چیزی دریافت نمی‌کنیم، پس چرا می‌بخشیم؟ گروهی معتقدند بخشش در اصل کاری خودخواهانه و برای داشتن احساس بهتری به خودمان است و گروه دیگر معتقدند بخشش کاری نوع‌دوستانه و در ذات بشر است. آدام گرنت معتقد است حد وسطی میان این دو عقیده وجود دارد و بخشندگان موفق با در نظر گرفتن نفع خودشان و دیگران می‌بخشند و بخشندگی لزوماً بی‌جواب نمی‌ماند و می‌تواند منافع زیادی را برای‌مان به ارمغان بیاورد.
پس از خواندن این کتاب با سه قشر از افراد آشنا می‌شوید: بخشندگان، گیرندگان و حسابگران. گیرندگان افرادی‌اند که همواره منافع شخصی را به منافع گروهی ترجیح می‌‌دهند و حسابگران هم به دنبال بده‌ و بستان‌اند. بخشندگان به دو دسته تقسیم می‌شوند: بخشندگان از‌خودگذشته که بی‌حساب و کتاب می‌بخشند و بخشندگان ملاحظه‌گر که درهنگام بخشش، نیم‌نگاهی هم به منافع خود دارند. در این کتاب، پژوهش‌های مختلف در حوزه‌های متفاوت نشان داده‌اند که بخشندگان هم در پایین نردبان موفقیت و هم در بالای آن قرار می‌گیرند. آدام گرنت، با مثال‌های فراوان تمایز بین بخشندگان موفق و ناموفق را نشان و به ما یاد می‌دهد چگونه بخشنده‌ای موفق باشیم. هنگام خواندن این پژوهش‌ها به‌شخصه به یاد روابط خانوادگی، دوستانه و کاری‌ام افتادم و هرچه جلوتر رفتم، اطرافیانم را بیشتر شناختم. مطمئنم پس از خواندن این کتاب شما هم دید بهتری به خود، دوستان و همکاران‌تان خواهید داشت.
این کتاب به ما یاد می‌دهد چگونه بخشندگی خود را تشخیص، نشان و ترویج دهیم و با استفاده از آن، قله‌های موفقیت را فتح کنیم. برای فتح این قله‌ها آدام گرنت ابتدا دیدمان را به بخشندگی تغییر و سپس نحوه‌ی شناسایی و اجتناب از تله‌های موجود را به ما یاد می‌دهد.
معتقدم بسیاری از ما ایرانیان بخشنده‌ایم و متأسفانه بخشندگی خود را پنهان می‌کنیم، شاهد این مدعا این است که در بلایای طبیعی، همیشه شاهد خیل عظیمی از بخشندگان بوده‌ایم و در زلزله‌ی سال 96 کرمانشاه، این موضوع کاملاً مشهود بود. امیدواریم با خواندن این کتاب از سایه‌ها بیرون بیایید و بخشندگی خود را فریاد بزنید. هر بخششی ارزش‌آفرین است و بخشندگی در جامعه را افزایش می‌دهد و آن را به هنجار قوی‌تر و بارزتری تبدیل می‌کند. به امید روزی که بتوانیم همان‌طور که امانوئل کانت گفته، بخشش را از باران و خورشيد بياموزیم که بارش و تابش‌شان را به همه ارزانی می‌دارند.
شرف مرد به جود است و کرامت به سجود
هر که اين هر دو ندارد، عدمش به زِ وجود
استاد سخن سعدی

 

-۱۰٪
قیمت پشت جلد
‎‎‎‎۵۴٬۰۰۰ تومان
قیمت فروش
‎‎۴۸٬۶۰۰ تومان
نویسنده
سال انتشار
1399
تعداد صفحات
370
نوبت چاپ
3
قطع کتاب
رقعی
شابک
9786008237594
وزن
۴۵۰ گرم
پیشگفتار مترجم 9

تمجیدهای صورت گرفته از کتاب 11

فصل اول: تو نیکی می‌کن و در دجله انداز، که ایزد در بیابانت دهد باز
خطرها و پاداش‌های بیش از حد بخشنده بودن 15

فصل دوم: طاووس و پاندا
بخشندگان، گیرندگان و حسابگرها چطور شبکه‌سازی می‌کنند؟ 49

فصل سوم: اثر موجی
همکاری و مناسبات اعتباربخشی و اعتبارگیری 95

فصل چهارم: پیدا کردن الماس در سنگ
حقیقت و افسانه‌ي شناخت قابلیت بالقوه‌ی افراد 139

فصل پنجم: قدرت ارتباط فروتنانه
چطور فروتن باشید و افراد را تحت تأثیر قرار دهید 183

فصل ششم: هنر حفظ انگیزه
چرا برخی بخشنده‌ها از پا می‌افتند، ولی برخی دیگر هر روز قوی‌تر می‌شوند؟ 221

فصل هفتم: تغییرات بزرگ
غلبه بر اثر توسری‌خوری 261

فصل هشتم: تغییر آدم خسیس
چرا یک تیم فوتبال، یک اثر انگشت و یک نام می‌توانند ما را به مسیر دیگری منحرف کنند؟ 301

فصل نهم: ابراز وجود 347

راه‌هایی برای تأثیرگذاری 359